Witamy na stronie Parafii pw. św. Walentego w Konopiskach

"Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie."

(J 11,25)

Ogłoszenia duszpasterskie
XXIV Niedziela Zwykła
12 września 2021

1. Dziś w Warszawie o godz. 12.00 będzie beatyfikacja Ks. Kardynała Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, którego charyzmatem jest służba ludziom niewidomym.

2. Dzisiaj rozpoczynamy w Kościele w Polsce Tydzień Wychowania i kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. Chodzi o wielkie dzieło kształtowania przyszłych pokoleń, ich świata wartości, postaw życiowych, które będą je wyróżniały w codzienności. Niech to będzie nie tylko czas szczególnej modlitwy, lecz także okazja do refleksji, jakie dajemy świadectwo życia młodemu pokoleniu.

3. Dziś do grona Ministrantów dołączy 6 chłopców: Marcel Długosz, Rafał Łobacz, Antoni Sadowski, Szymon Szyja, Filip Rohde i Alex Rychlewski. Módlmy się za nich i całą Liturgiczną Służbę Ołtarza, aby służba przy ołtarzu Chrystusa pomnażała w nich wiarę i miłość do Boga i Kościoła. Zapraszamy chłopców szczególnie po Pierwszej Komunii Świętej, którzy chcą być ministrantami i służyć przy ołtarzu. Zbiórki odbywają się w każdą sobotę o godz. 11.30.

4. W poniedziałek 13 sierpnia po Mszy Świętej o godz. 18.00 w naszej parafii zostanie odprawione nabożeństwo fatimskie. Serdecznie zapraszamy wszystkich parafian do udziału we Mszy Świętej i nabożeństwie fatimskim.

5. We wtorek, 14 września, przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż jest naszym chrześcijańskim godłem – znakiem męki i śmierci naszego Odkupiciela, jednak po nim było zmartwychwstanie i wniebowstąpienie. Krzyż jest więc także znakiem naszej nadziei. Pamiętajmy, że Chrystusowym krzyżem staje się ołtarz w naszej świątyni i we wszystkich kościołach na całym świecie. Na nim podczas Eucharystii Chrystus ponawia swoją paschalną Ofiarę „za życie świata”. W przyszłą niedzielę o godz. 12.00 suma odpustowa na Kopalni.

6. W piątek o godz. 16.30 spotkanie Oazy dla młodzieży ze szkoły podstawowej, które będzie się kończyć Mszą Świętą o godz. 18.00. Na tę Mszę Świętą zapraszamy również młodzież ze szkoły średniej, która swoje spotkanie Oazowe będzie miała po Mszy Świętej.

7. W sobotę w godzinach od 14.00 do 19.00 w Częstochowie na błoniach seminaryjnych przy ul. Św. Barbary odbędzie się spotkanie Młodych Archidiecezji Częstochowskiej tzw. „Kana Młodych”. Spotkanie skierowane jest do młodzieży z klasy 8 Szkoły Podstawowej i starszej. Prosimy młodzież przygotowującą się do bierzmowania z klasy 8 szkoły podstawowej i 1 klasy szkoły średniej, aby w ramach przygotowania do bierzmowania uczestniczyła w tym spotkaniu. Młodzież prosimy, aby zgłosiła się do ks. Wikariusza po zgodę na wyjazd, którą muszą uzupełnić rodzice. Zgodę należy oddać w poniedziałek pani katechetce w szkole lub przynieść do kancelarii. Wyjazd jest bezpłatny. Zbiórka o godz. 13.20 po kościołem.

8. W sobotę o godz. 10.00 na plebanii próba Scholki Dziecięcej.

9. W przyszłą niedzielę serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież na Mszę Świętą o godz. 11.30. W tym dniu czcić będziemy św. Stanisława Kostkę– patrona dzieci i młodzieży. Będziemy modlić się szczególnie w intencji dzieci i młodzieży z naszej parafii. W tym dniu dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej otrzymają książeczki do nabożeństwa.

10. W przyszłą niedzielę odbędzie spotkanie wspólnoty rodzin naszej parafii. Spotkanie odbędzie się w budynku naszej plebanii o godz. 17.00. Następnie o godz. 18.00 wspólnie wszystkie rodziny pojadą do kościoła akademickiego w Częstochowie, gdzie odbędzie się modlitwa całej wspólnoty Rodzin EMAUS na rozpoczęcie roku formacyjnego. W czasie modlitwy będzie zorganizowana opieka dla dzieci. Dzieci zawsze mile są widziane na spotkaniach, podczas których również dla nich będzie organizowana opieka i zajęcia. Zapraszamy wszystkie małżeństwa.

11. Przy wyjściu z Kościoła u lektorów i ministrantów zachęcamy do nabycia i lektury tygodnika katolickiego „Niedziela”.

Ogłoszenia duszpasterskie
XXIII Niedziela Zwykła
05 września 2021

1. Dziś na Mszy Świętej o godz. 11.30 poświęcimy plecaki i przybory szkolne uczniom klas I, a po Mszy Świętej o godz. 11.30 odbędzie się spotkanie dla dzieci i rodziców przygotowujących się w tym roku do I Komunii Świętej. O godz. 15.15 adoracja Najświętszego Sakramentu, a po Mszy Świętej o godz. 16.00 spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z 8 i I klasy szkoły średniej.

2. Dziś zostanie przeprowadzona zbiórka ofiar do puszek w związku z nadzwyczajnym kryzysem humanitarnym w Afganistanie. Ofiarowane środki będą przeznaczone do kontynuowania działań Caritas na rzecz uchodźców w kraju i zagranicą.

2. Jutro o godz. 19.00 spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z klasa 6 i 7. Przypominamy wszystkim przygotowującym się do bierzmowania i I Komunii Świętej, że Msza Święta niedzielna i spotkania formacyjne są główną formą przygotowania.

3. W piątek po Mszy Świętej zapraszamy młodzież z Oazy i wszystkich, którzy chcą dołączyć do tej wspólnoty na spotkanie w budynku plebanii. W sobotę o godz. 10.00 na plebanii próba Scholki Dziecięcej a o godz. 11.30 zbiórka kandydatów, ministrantów i lektorów.

4. W przyszłą niedzielę 12 września w Warszawie odbędzie się beatyfikacja Sług Bożych Kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Matki Elżbiety Marii Czackiej.

5. Spotkanie wspólnoty rodzin w naszej parafii odbędzie się 19 września o godz. 18.00. Zapraszamy wszystkie chętne rodziny, które chciałby tworzyć tę wspólnotę do kontaktu z księdzem wikariuszem.

6. Przy wyjściu z Kościoła u lektorów i ministrantów zachęcamy do nabycia i lektury tygodnika katolickiego „Niedziela”.

7. Informacje odnośnie wieży:

Wieża kościoła w Konopiskach w ciągu ponad stuletniej historii była już dwukrotnie naprawiana. W 1959 r. został wstawiony wewnątrz żelbetowy szkielet od wysokości 8 metrów do szczytu do ponad 40 metrów, który wzmocnił konstrukcję ceglaną murów. W końcu lat 80-tych i początku 90-tych staraniem ks. Pytlawskiego została sporządzona bardzo dokładna ekspertyza, poprzedzona szczegółowymi pomiarami i szczegółowy projekt renowacji. To wtedy wyprostowano i pokryto blachą miedzianą hełm wieży. Ponadto z pomocą dostępnych wtedy materiałów przystąpiono do renowacji i wzmocnienia elewacji ceglanej. Od wysokości balkonów gdzieś 20 m. ponad ziemią do szczytu w filary wmurowano specjalne klamry, które spajają je z konstrukcją muru.
Epidianem produkowanym w Nowej Sarzynie sklejano pęknięcia, część cegieł wymieniano i fugowano (bardzo nieszczęśliwie) mocną cementową zaprawą. Ta mocna fuga jest główną przyczyną erozji lica i licznego wypadania cegieł. Ponadto ubytki w elewacji w wielu miejscach, szczególnie tam gdzie były rysy i pęknięcia zapełniano betonową zaprawą – następnie pomalowano te cementowe zaprawy czerwoną farbą. (Dziś po tej farbie został tylko nieliczne ślady, za to widoczne i rażące są cementowe płachty). Poniżej balkonów nie ma już wzmacniających metalowych obejm. Woda przez źle zabezpieczone stropy balkonów leje się prosto w mury. Toteż na filarach, szczególnie tym północno wschodnim pojawiają się duże pęknięcia, co jest bardzo niebezpieczne i może grozić katastrofą. Po konsultacjach z licznymi specjalistami zajmującymi się renowacją podobnych elewacji ceglanych, w podobnych obiektach, ponadto po uzyskaniu opinii przedstawiciela firmy „Remmers”, producenta najbardziej renomowanych materiałów naprawczych (chemii budowlanej do renowacji zabytków) mam już jaki taki pogląd na temat kolejności niezbędnych prac. Oczywiście najpierw należy uzyskać pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków na prace interwencyjne: zadanie najlepiej na wczoraj - sklejenie i wzmocnienie filara, który grozi zawaleniem i izolacja i zabezpieczenie pęknięć w stropach balkonów – należałoby tę pracę wykonać jeszcze przed zimą. Następnie trzeba zgromadzić pełną dokumentację: ekspertyzę, projekt budowlany, pozwolenia konserwatorskie i budowlane. Po czym trzeba będzie stawiać rusztowania i przystępować do bardzo żmudnej i bardzo kosztownej pracy polegającej na wykuwaniu wszystkich fug, usuwaniu betonowych wstawek, wymianie zniszczonych cegieł, klamrowaniu filarów poniżej balkonów, czyszczeniu cegły, fugowaniu odpowiednią fugą, impregnacji. Trochę wyobrażenia o spodziewanych efektach tych wszystkich zabiegów – oczywiście z zachowaniem proporcji – może dać wygląd elewacji plebanii. Wstępny koszt po dzisiejszych cenach to między 2, a 3 miliony zł.

Ogłoszenia duszpasterskie
XXII Niedziela Zwykła
29 sierpnia 2021

1. Dziękujemy wszystkim parafianom, którzy pielgrzymowali 26 sierpnia na Jasną Górę. W sposób szczególny dziękujemy kierownikom ruchu i osobom zaangażowanym w śpiew pielgrzymkowy.

2. W środę będziemy obchodzić 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Pamiętajmy w modlitwie szczególnie o tych, którzy oddali życie w obronie ojczyzny na wszystkich frontach.

3. 1 września rozpocznie się nowy rok szkolny. Dzieciom i młodzieży życzymy wiele zapału i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy, kształtowaniu dojrzałych postaw, a czcigodnym nauczycielom, katechetom i wychowawcom dużo siły i mocy Ducha Świętego, potrzebnego w procesie kształtowania dzieci i młodzieży. Msza Święta, ze szczególną prośbą o błogosławieństwo w nowym roku szkolnym, asystencję Ducha Świętego na czas edukacji i wszelkie potrzebne łaski dla wychowawców, nauczycieli i rodziców, w naszym kościele o godz. 17:00. Serdecznie zapraszamy.

4. W czwartek o godz. 20.00 Wieczór Uwielbienia.

5. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek, sobota i niedziela miesiąca. Okazja do pierwszopiątkowej spowiedzi świętej w piątek od godz. 17:00. Dla dzieci to okazja do spowiedzi na początku roku szkolnego. Chorych jak zawsze odwiedzać będziemy w piątek od godz. 9.30. Prosimy o zgłaszanie chorych w zakrystii lub kancelarii.

6. Zapraszam na pierwsze powakacyjne spotkanie Oazy w piątek o godz. 19.00. Bardzo gorąco zachęcamy młodzież naszej parafii, która nie jest jeszcze w tej wspólnocie, by się odważyła i przyszła na to spotkanie. A jeśli komuś się spodoba, bardzo będziemy się cieszyć jeśli powiększy naszą wspólnotę.

7. W sobotę o godzinie 11.00 zapraszamy kandydatów, ministrantów i lektorów również na pierwszą powakacyjną zbiórkę. Zbiórka odbędzie się w kościele. Wszystkich chętnych chłopców, którzy chcą powiększyć grono naszych ministrantów bardzo serdecznie zapraszamy.

8. W przyszłą niedzielę 5 września na Mszy Świętej o godz. 11.30 poświęcimy plecaki i przybory szkolne uczniom klas I, a po Mszy Świętej o godz. 11.30 odbędzie się spotkanie dla dzieci i rodziców przygotowujących się w tym roku do I Komunii Świętej. O godz. 15.15 adoracja Najświętszego Sakramentu, a po Mszy Świętej o godz. 16.00 spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z 8 i I klasy szkoły średniej.

9. Wracamy również do regularnych spotkań przygotowawczych do bierzmowania. Odbędą się one w następującym porządku:

Klasa I szkoły średniej i Klasa VIII - 5 września po Mszy Świętej o godz. 16.00
Klasa 6 i 7 – w poniedziałek 6 września o godz. 19.00

Przypominamy wszystkim przygotowującym się do bierzmowania i I Komunii Świętej, że Msza Święta niedzielna i spotkania formacyjne są główną formą przygotowania.

10. W przyszłą niedzielę Msza Święta w Kopalni o godz. 9.00.

11. Chcielibyśmy, aby w naszej parafii powstała Schola Dziecięca. Rodziców wszystkich chętnych dzieci prosimy o kontakt z księżmi. Po zgłoszeniu się dzieci ustalimy termin prób.

12. Przypominamy również, że w naszej parafii powstała wspólnota rodziny. Zapraszamy wszystkie chętne rodziny, które chciałby tworzyć tę wspólnotę do kontaktu z księdzem wikariuszem. Kolejne spotkanie tej wspólnoty odbędzie się 19 września o godz. 18.00.

13. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli: śp. Marianna Żyto, śp. Anna Słodek, śp. Mieczysław Kołaczyk, śp. Marianna Ślusarczyk, śp. Andrzej Gorzelak

14. Przy wyjściu z Kościoła u lektorów i ministrantów zachęcamy do nabycia i lektury tygodnika katolickiego „Niedziela”.