Modlitwa przed Mszą Świętą.

K. Wspomożenie nasze w Imieniu Pana.
M. Który stworzył Niebo i Ziemię

M.

Oto za chwilę przystąpię "do ołtarza Bożego,

do Boga, który rozwesela młodość moją".

Do świętej przystępuję służby.

Chcę ją dobrze pełnić.

Proszę Cię, Panie Jezu, o łaskę skupienia,

by myśli moje były przy Tobie,

by oczy moje były zwrócone na Ołtarz,

a serce moje oddane tylko Tobie. Amen

Modlitwa po Mszy Świętej

M. Boże, którego dobroć powołała mnie do Twej służby,

spraw bym uświęcony uczestnictwem w Twych tajemnicach

przez dzień dzisiejszy i całe me życie szedł tylko drogą Zbawienia,

przez Chrystusa, Pana Naszego. Amen.

1. Pamięta, że przy Ołtarzu usługuje samemu Bogu jako wybrany przedstawiciel Wspólnoty Parafialnej.
  2. Aktywnie i w skupieniu uczestniczy w Liturgii: głośno i wyraźnie wypowiada słowa modlitw, bierze udział w śpiewach oraz starannie wykonuje czynności powierzone mu przez Przełożonych.
  3. Odmawiając przed i po Mszy św. wspólną modlitwę ministrantów nie zapomina również o osobistymprzygotowaniu i dziękczynieniuza posługę w czasie Liturgii.
  4. Stara się uczestniczyć w Eucharystii w sposób pełny, tzn. w stanie łaski uświęcającej, przyjmując Komunię św.
  5. Troszczy się o czystość serca i ciała. Jego zawsze czysty strój liturgiczny jest znakiem serca gotowego na przyjęcie Chrystusa.
  6. Bezpośrednio po przyjściu do zakrystii ubiera się w swoje szaty liturgiczne, a przed wyjściem starannie je składa lub wiesza na wieszaku.
  7. Zawsze chętnie uczestniczy w przygotowaniu Świętej Liturgii i miejsca Jej odprawiania.
  8. Niczego nie bierze i nie dotyka w kościele lub w zakrystii bez pozwolenia kapłana albo kościelnego.
  9. Przychodzi do zakrystii co najmniej 10 minut przed rozpoczęciem Świętej Liturgii. Mówi z powagą i wyraźnie: "Króluj nam Chryste" i tym samym pozdrowieniem wita przychodzącego kapłana.
  10. Unika niepotrzebnych rozmów w zakrystii i prezbiterium. Z konieczności mówi krótko i rzeczowo, a przede wszystkim szeptem.
  11. Stara się wypełniać dokładnie i w skupieniu sobie właściwą ministrancką posługę liturgiczną, a w razie potrzeby jest zawsze gotów podjąć funkcje ministranta stopnia niższego.
  12. Po skończonej Liturgii wychodzi z zakrystii w ciszy i spokoju, pamiętając, że jest ona częścią Kościoła, w którym mieszka Bóg.