"Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie."

(J 11,25)

6.11.2011_04

Szkoła jest instytucją, która wpisuje się w życie każdej lokalnej społeczności. Stąd w niedzielę, 6 listopada, liczna obecność w kościele na mszy świętej uczniów prezentujących swoje możliwości i osiągnięcia.

Zespół Szkół w Konopiskach nosi imię Henryka Sienkiewicza. Dzień patrona obchodzony jest w rocznicę ważnego dla szkolnictwa wydarzenia – utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Z tej okazji młodzież, pod kierunkiem opiekunów, przypomniała sylwetkę swojego patrona oraz jego twórczość. Mieliśmy okazję więc spotkać bohaterów sienkiewiczowskich nowel i powieści: utalentowanego Janka Muzykanta, wielkiego duchem Małego Rycerza, rubasznego Zagłobę, dzielnego Stasia Tarkowskiego, pasterza pierwszych chrześcijan Piotra Apostoła. Nie zabrakło też portretów panien – Heleny, Oleńki, Baśki i Krzysi - wspierających mądrością i roztropnością swych rycerzy.

Twórczość Sienkiewicza okazała się wdzięcznym materiałem dla artystów. Niemal wszystkie jego powieści zostały sfilmowane. To ze znanych adaptacji pochodziły utwory muzyczne wykonane przez zespół wokalny szkoły. Całość widowiska dopełniały bogate stroje aktorów oraz rekwizyty. Wszystko miało na celu pobudzić wyobraźnię odbiorcy i wywołać pozytywne emocje, na które we współczesnym świecie coraz rzadziej jest miejsce.

Obce dla ludzi XXI wieku jest pojęcie: honor, ojczyzna, patriotyzm. Żyjemy w świecie, który hołduje innym wartościom W trosce o byt materialny zapominamy o głębszym sensie istnienia, więc może czasem warto zatrzymać się na chwilę i zadumać nad ludzką egzystencją i losem świata?

Opiekunowie:

Jolanta Bogatek

Mariola Mituła – Borek

Lidia Stefaniak

Piotr Synkiewicz

Galeria zdjęć z uroczystości.