I Niedziela Adwentu

29listopada 2020

1. Rozpoczęliśmy liturgiczny okres Adwentu, który jest oczekiwaniem na przyjście Pana. Wykorzystajmy dobrze ten czas dla odnowienia i umocnienia więzi z Panem Bogiem i bliźnimi.

2. W dni powszednie Adwentu o godz. 17:00 „roraty”, czyli Msza Święta wotywna o Matce Bożej. Maryja jest dla nas wzorem przygotowania się na przyjście Pana Jezusa. Zachęcamy do licznego udziału w „roratach”. Dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej i kandydaci do bierzmowania przychodzą na roraty w ramach przygotowania do tych Sakramentów. Zachęcam wszystkich do zabrania światła na liturgię. Każdej soboty po Mszy św. o godzinie 7.00 w Adwencie będziemy śpiewać Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. Zapraszamy do udziału.

3. Zostały poświęcone opłatki. Nie będą one tradycyjnie roznoszone do domów ale można nabywać je w kościele i kancelarii. O dziś można zakupić świece „Caritas” na stół wigilijny, kalendarz parafialny, kalendarz rolnika oraz lampiony dla dzieci na roraty.

4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek, sobota i niedziela miesiąca.

W czwartek na Mszy Świętej o godz. 700 modlimy się o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Wieczorem o godz. 20.00 Wieczór Uwielbienia. Zapraszamy do wspólnej modlitwy uwielbienia. Prosimy wszystkich chętnych, którzy poprzez swój śpiew lub grę na instrumentach chcieliby włączyć się w przygotowanie tych modlitewnych spotkań.

W piątek o godz. 700 Msza Święta wynagradzająca.

Spowiedź i Komunia Święta dla chorych w piątek od godz. 9.30. Potrzebny jest jednak wcześniejszy kontakt telefoniczny i zgoda na odwiedziny; od godz. 16.30 spowiedź.

W sobotę po Mszy Świętej o godz. 700 nabożeństwo pierwszo sobotnie.

W niedzielę o godz. 15.15 adoracja Najświętszego Sakramentu i zmiana tajemnic różańcowych.

5. W piątek o godz. 10.00 zapraszamy górników i ich rodziny na Mszę św. w ich intencji. Zapraszamy również wdowy po zmarłych górnikach do modlitwy.

6. W przyszłą niedzielę po Mszy Świętej o godz. 16.00 odbędzie się pierwsze spotkanie do bierzmowania dla tych, którzy nie przyjęli sakramentu bierzmowania z różnych powodów a chcieliby teraz uczynić. Spotkanie organizowane jest na prośbę samych zainteresowanych.

7. W przyszłą niedzielę czcimy św. Mikołaj, patrona wszystkich dzieci. Rodziców, którzy chcieliby przekazać paczki swoim dzieciom zapraszamy do zakrystii lub kancelarii.

8. We wtorek 8 grudnia na Mszy Świętej o godz. 17.00 dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej otrzymają medaliki.

9. Jak już wcześniej ogłaszaliśmy chcielibyśmy, aby w naszej parafii na nowo powstała wspólnota Domowego Kościoła. Wspólnota ta jest przeznaczona dla małżeństw sakramentalnych. Dla wielu par Domowy Kościół stał się – dosłownie – miejscem nowego życia, nierzadko wsparcia w życiowych kryzysach, a niekiedy po prostu miejscem odnalezienia swojej drogi do Boga i zawarcia nowych przyjaźni. Wielu pomógł we właściwy sposób łączyć aktywność zawodową z życiem rodzinnym i religijnym. Dla dzieci stał się miejscem alternatywnego dobrego środowiska rówieśniczego. Zainteresowanych prosimy o kontakt z duszpasterzami. Spotkanie tych rodziny odbywa się tylko raz w miesiącu.

10. Przypominamy o możliwości włączenia się w akcję Caritas dla bezdomnych i akcję Fundacji Małych Stópek - „Paczuszka dla Maluszka”.

11. Informacja dotycząca remontu plebanii i termomodernizacji Kościoła:

16 listopada uzyskaliśmy decyzję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zezwalającą na prowadzenie prac zarówno na plebanii, jak i w Kościele. Obecnie w warsztacie stolarskim w Blachowni wykonywane są okna, prowadzone są prace tynkarskie na plebanii i ocieplana jest górna kondygnacja. W tym tygodniu spotkałem się z generalnym wykonawcą, prezesem firmy „Vatra” z Zabierzowa. Ponieważ firmy zajmujące się termomodernizacją i ogrzewaniem domów mają przed świętami i nowym rokiem najgorętszy okres i nie mogą odstąpić od już rozpoczętych zadań, dlatego w naszym kościele prace rozpoczną się dopiero po 15 stycznia. Mam zapewnienie, że od 15 stycznia remont będzie prowadzony bardzo intensywnie. Termin zakończenia projektu termomodernizacyjnego tak plebanii, jak i kościoła upływa z końcem maja. Z naszej strony musimy przygotować się na pewne niedogodności związane z remontem. Po nowym roku musimy usunąć ławki z jednej strony świątyni. Musimy się także przygotować na kurz i to wszystko, co zwykle kojarzy się z remontami wnętrz. Trzeba nam się także modlić, żeby zima tego roku nie była bardzo mroźna.

12. Na cmentarzu od 1,5 roku robiona jest elektroniczna inwentaryzacja cmentarza stąd na pomnikach pojawiły się oznaczenia sektorów i numery kwater a także tabliczki z informacją o wolnym lub zajętym miejscu czy też z prośbą o kontakt w celu ustalenia dysponenta grobu. Prosimy wszystkich, którzy jeszcze się nie zgłosili w celu ustalenia dysponent grobu, aby uczynili to do końca roku. Groby, które nie będą miały oznaczeń i ustalonego dysponenta będą traktowane jako groby przeznaczone do likwidacji i będą sukcesywnie usuwane zgodnie z prawem państwowym i regulaminem cmentarnym. Jeśli, ktoś likwiduję grób i rezygnuje z miejsca na cmentarzu prosimy o zgłoszenie do kancelarii. Jeśli numeracja na grobie jest zniszczona lub jej nie ma prosimy, aby zgłosić się po duplikat.

13. Przy wyjściu z Kościoła u lektorów i ministrantów zachęcamy do nabycia i lektury tygodnika katolickiego „Niedziela” i nowej parafialnej gazetki „Święty Walenty”.

14. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty do wieczności odeszli: śp. Danuta Gajczyk, śp. Tadeusz Kołodziejczyk, śp. Teresa Cierpiał, śp. Tadeusz Kołodziejczyk Wieczny odpoczynek…