Witamy na stronie Parafii pw. św. Walentego w Konopiskach

BÓG nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych wszyscy bowiem dla Niego żyją

(Łk 20,38)

„Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze,
……niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i kosztownym”.
/Józef Piłsudski/

11.11.2018.13Jakże te  słowa, wypowiedziane przez marszałka Polski wiele lat temu, są aktualne do dziś, kiedy mija 100 rocznica odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości. Organizujemy uroczystości, podczas których padają wielkie słowa, ale co by się stało, gdybyśmy mieli wcielić je w czyn? Czy wtedy, tak jak nasi przodkowie, potrafilibyśmy „rzucić na stos nasz życia los”, oddać naszej Ojczyźnie to, co najcenniejsze – nasze życie? Na to pytanie musi odpowiedzieć sobie każdy z nas. Co czuli nasi rodacy 11.11.1918r. kiedy dowiedzieli się, że Polska jest wolna, że po 123 latach możemy mówić po polsku, myśleć po polsku i czuć po polsku?

Wiele pokoleń stawało do walki o wolność ojczyzny, walcząc w powstaniach narodowych, przelewając krew na polach bitew i stawiając opór zaborcom. Tysiące polskich patriotów trafiło na Sybir i do więzień, osierociło dzieci, matki i żony. Nadzieja na niepodległość przyszła wraz z I wojną światową, wtedy po raz pierwszy zaborcy stanęli do walki przeciwko sobie. Tej szansy nie zmarnowali polscy politycy. Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski rozpoczęli działalność na polu politycznym, dyplomatycznym i militarnym, która została uwieńczona sukcesem. Zwycięskie państwa europejskie uznały prawo Polaków do posiadania własnego narodu.

 

11.11.2018 r. na terenie  gminy  Konopiska miała miejsce wspaniała uroczystość, nasza mała społeczność uczciła niepodległość Polski. Obchody rozpoczął przemarsz władz gminy, kombatantów, pocztów sztandarowych, kół gospodyń wiejskich oraz młodzieży. Następnie odbyła się uroczysta  msza za Ojczyznę, a młodzież SP w Konopiskach zaprezentowała montaż poetycko-muzyczny. Pod Golgotą odczytano apel poległych i złożono kwiaty. Było podniośle, wzruszenie ogarnęło wszystkich uczestników. 

Rocznicowe obchody święta niepodległości Polski są dla nas wszystkich lekcją patriotyzmu, kształtują naszą tożsamość narodową, budują poczucie wartości, łączą pokolenia, wzmacniają pamięć o tych, którzy oddali za nią życie.

Ilona Siemiętowska