Witamy na stronie Parafii pw. św. Walentego w Konopiskach

"Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie."

(J 11,25)

W środę Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej głównej Patronki naszej Archidiecezji. Msze św. o 900 i 1800. W najbliższą środę wyrusza nasza piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Wyjście o godz. 600. Kto jeszcze nie jest zapisany prosimy by to uczynił.

Czas wakacji dobiega nieubłaganie do końca i nadchodzą zmiany. Od pierwszej niedzieli września, tj. 6 IX niewielkiej zmianie ulegną godziny niedzielnych Mszy św. Tego porządku doświadczyliśmy już w wakacje. Zdajemy sobie sprawę, że porządek Mszy nie dla wszystkich będzie odpowiedni, dlatego przez dłuższy czas zastanawialiśmy się nad nim. A zmiana ta podyktowana jest kilkoma powodami. Okoliczne parafie ( gdzie jest podobna ilość kapłanów i wiernych ) rozpoczynają niedzielną liturgię: w Dźbowie o 800; Starczy o 800; w Poraju o 800; w Poczesnej o 900. Wiele z tych parafii jest bez kaplic dojazdowych, a u nas jest jedna kaplica. W wielu parafiach nie ma pogrzebów w niedzielę, a u nas nie robimy problemu z chowaniem zmarłych w niedzielę. Tradycyjnie w czerwcu dokonywane są zmiany personalne księży wikariuszy. U nas stan osobowy się nie zwiększył i do kolejnego czerwca nie ma co liczyć na powiększenie liczby kapłanów. Nie od rzeczy będzie też przypomnienie, że w każdy I czwartek miesiąca – o czym zawsze przypominamy w ogłoszeniach – modlimy się o nowe, liczne i gorliwe powołania, a frekwencja niestety nie jest mocną stroną tych Mszy. I ostatni argument: Chcielibyśmy, by Msze św. w naszej parafii były odprawiane pobożnie i bez pośpiechu aczkolwiek sprawnie. Dotychczasowy układ sprawia, że przynajmniej Msze o 830, w Kopalni i o 1000 są niestety odprawiane z zegarkiem w ręku, by się nie spóźnić. Dlatego za dwa tygodnie będzie nowy układ Mszy św.: 800; 1000; 1130; 1600 w Kopalni 900.

Szczęść Boże
Ks Marek Latos