dsc2899-150x107

źródło: www.kuriaczestochowa.pl.

W miniona niedzielę (13 października) w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rększowicach, gdzie znajduje się również sanktuarium Roku Wiary z udziałem około 1,3 tys. wiernych w łączności z papieżem Franciszkiem obchodzony był Dzień Maryjny. Uroczystości połączyły księży, zgromadzenia zakonne, grupy maryjne, ruchy i stowarzyszenia oraz rodziny setki indywidualnych osób całego dekanatu blachowieńskiego należącego do archidiecezji częstochowskiej.

- Pragnęliśmy w łączności ze wszystkimi sanktuariami maryjnymi świata trwać razem jako dekanat w modlitwie z papieżem Franciszkiem. Jednocześnie chcieliśmy oddać cały nasz dekanat, rodziny Panu Bogu przez wstawiennictwo Matki Bożej Fatimskiej i Jej Niepokalanemu Sercu – powiedział Radiu FIAT ks. Krzysztof Królik z parafii św. Michała Archanioła w Blachowni.

Uroczystości rozpoczęła o godz. 16.00 Msza św. w parafii pw. św. Walentego w Konopiskach, której przewodniczył ks. wicedziekan Andrzej Kornacki. Po Eucharystii wyruszyła uroczysta procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej do sanktuarium Roku Wiary w Rększowicach. Setki wiernych z różańcami w ręku, świecami i pieśniami maryjnymi na ustach przeszli pieszo 4 km. Na koniec procesji w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa ks. dziekan Andrzej Walaszczyk przed przed figurą Matki Bożej oddał cały dekanat w Niepokalanemu Sercu Maryi.

Obawialiśmy się, że pogoda może zniechęcić wiernych do udziału w uroczystościach, albo nie zechcą przybyć na kolejną tego dnia niedzielną Mszę Świętą. Nasze zmartwienia okazały się niepotrzebne. To przerosło nasze najśmielsze oczekiwania! Odpowiedź ludzi na taką formę modlitwy był ogromny – dodaje z uśmiechem ks. Krzysztof Królik.

To wielkie wydarzenie modlitewne odbyło się dzięki ogromnemu zaangażowaniu ks. Jerzego Mielczarka, proboszcza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rększowicach, ks. Sławomira Kaczmarka, proboszcz parafii św. Walentego w Konopiskach, ks. dziekana Andrzeja Walaszczyka z parafii św. Michała Archanioła w Blachowni, ks. Krzysztofa Królika, wikariusza parafii św. Michała Archanioła oraz ks. Łukasza Sakowskiego, wikariusza parafii św. Walentego w Konopiskach.

Organizatorzy zapewnili również wiernym bezpieczny powrót do domu. Ze względu na późną porę, gdyż uroczystości zakończyły się o 20.00, w Rększowicach czekały autokary, które po zakończeniu procesji odwiozły wiernych do Konopisk.