Witamy na stronie Parafii pw. św. Walentego w Konopiskach

"Nasza ojczyzna jest w niebie, stamtąd wyczekujemy jako Zbawcy naszego Pana, Jezusa Chrystusa"

(Flp 3,20)

Rok Miłosierdzia


10 listopada 2016r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łaźcu uczniowie klas V i VI z okazji zakończenia Roku Miłosierdzia przygotowali przedstawienie nawiązujące w swojej wymowie do tego pięknego okresu. Następnie 13 listopada, również zaprezentowali się przed parafianami w Kościele pw. św. Walentego w Konopiskach. Całym obchodom przyświecało tegoroczne hasło "BĄDŹCIE ŚWIADKAMI MIŁOSIERDZIA", które znalazło doskonałe odzwierciedlenie w przedstawionej przez dzieci historii z dawnych lat, ale jakże aktualnej po dzień dzisiejszy. Królowa, która przywdziała stare łachmany i pod postacią biednej żebraczki postanowiła sprawdzić dobroć serc swoich poddanych. Od wielu ludzi doznała upokorzeń, pogardy i braku współczucia. Pomoc i serdeczną gościnę zyskała tylko u biednych staruszków, którzy choć sami niewiele posiadali, jednak podzielili się jadłem z przybyłą podróżną. Puentą całej tej opowieści było to, że osoby, które miały "kamienne serca" zostały przepędzone z zamku. Natomiast staruszkowie o "złotych sercach" zostali wynagrodzeni przez królową za swoją dobroć. Tak podobnie dzieje się często w naszym życiu, że "zło i krzywda uczyniona drugiemu człowiekowi do nas wraca, ale również dobro zostaje odwzajemnione". Nawiązując do poematu "Dziady" Adama Mickiewicza "Kto nie był człowiekiem ni razu, temu człowiek nic nie pomoże", gdyż tu na ziemi śmiertelnik nie okazał litości. Czasem serdecznym uśmiechem, dobrym słowem, drobną rzeczą materialną, kawałkiem czegoś pysznego, możemy sprawić innemu człowiekowi wielką radość. Wszystko co uczynimy dobrego dla bliźnich będzie wynagrodzone w Niebie. To krótkie przesłanie o dzieleniu się z drugim człowiekiem chlebem, miłością i życzliwością trafiło zarówno do dziecięcych serduszek i serc ludzi dorosłych. Każdy z nas przez chwilę zastanowił się nad tym "co ja dobrego robię dla bliźnich", "Czy jestem człowiekiem miłosiernym?", "Czy więcej daję z siebie, czy też nie daję, lub mało, a tylko oczekuję??" Takie rozterki musimy przeanalizować i postępować tak, aby w tych trudnych czasach nie zatracić swojego człowieczeństwa i starać się w życiu codziennym być świadkami miłosierdzia i reagować na ludzkie cierpienie.

Serdeczne podziękowania dla rodziców i uczniów z SP Łaziec, którzy w zbliżającym się okresie Świąt Bożego Narodzenia przyczyniają się do pomocy "Dzieciom z Domów Dziecka", "Dzieciom z Wileńszczyzny" i wkładają do wystawionego pudełka artykuły żywnościowe, zabawki, dzieląc się z tymi, którzy tak bardzo potrzebują tego wsparcia i pomocy.