Witamy na stronie Parafii pw. św. Walentego w Konopiskach

BÓG nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych wszyscy bowiem dla Niego żyją

(Łk 20,38)

 29 października 2016r. w Hali Sportowej w Konopiskach odbył się zorganizowany po raz drugi „Bal Wszystkich Świętych".

 

Pomysłodawcami tego wspaniałego wydarzenia byli księża: proboszcz Sławomir Kaczmarek oraz wikary Łukasz Sakowski. Całość tego przedsięwzięcia odbyła się przy współudziale prężnie działającej oazy „Ruch Światło Życie”, młodzieży z KSM-u oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łaźcu. Honorowymi Bal Wszystkich Świętych 2016gośćmi balu byli: Zastępca Wójta pani Zofia Kuśmierska, Dyrektor ZS w Konopiskach pani Ilona Ujma wraz z z-cą panią Beatą Kaletą, Dyrektor Przedszkola w Konopiskach pani Anna Sporek, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jamkach-Korzonku pani Elżbieta Wrońska, Dyrektor SP w Łaźcu pani Barbara Kromołowska oraz radna z Łaźca pani Agnieszka Chmielewska i sołtys z Wąsosza pan Michał Błaszczyk. Uroczystość Wszystkich Świętych, którą obchodzimy co roku 1 listopada, kieruje nasze myśli w stronę poprzednich pokoleń ludzi, którzy poprzez swoje życie zasłużyli na niebo. Niektórych spośród nich kościół katolicki ogłosił świętymi, aby byli dla innych przykładem dobrego postępowania. W ciągu minionych wieków takich postaw było wiele. Reprezentują oni różne zawody i grupy wiekowe. Ich życie pokazuje, że świętość jest możliwa dla każdego człowieka i święci są dla nas i my dla nich jak w piosence „To dla mnie i dla ciebie święci orędują w niebie”. Warto więc poznawać i przypominać postawy świętych, aby byli dla nas wzorem do naśladowania i stawania się coraz lepszymi ludźmi w naszym codziennym życiu. Taki był cel organizatorów balu, którzy poprzez przekazywania wspaniałych wartości, połączyli przyjemne z pożytecznym. Idziemy z duchem czasu i wychodzimy naprzeciw tradycjom zaczerpniętym z innych krajów. Bo przecież Polacy nie małpy i też swoje tradycje mają, które trzeba kultywować i pielęgnować, aby przekazać to co wartościowe, następnym pokoleniom bo to nasz obowiązek, który obecnie spoczywa na kościele, rodzicach, szkole i jeżeli wszyscy będą sie wspierać i pomagać w wychowaniu dzieci i młodzieży w duchu chrześcijańskich symboli to wyrośniemy na mądrych i dobrych ludzi. Zamiast duchów, czarownic, zaklęć i magicznych dyń, na „Balu Wszystkich Świętych”' pojawiło się około 100 osób przebranych za postacie świętych i błogosławionych. Spośród tak dostojnych person wybrano świętych, którzy swoim strojem najbardziej przypominali prezentowaną postać. Wszyscy uczestnicy balu bawili się wspaniale przy dźwiękach pięknych piosenek i częstowali pysznym ciastem upieczonym przez panie z KGW w Łaźcu oraz innymi łakociami przygotowanymi przez organizatorów. Wszystko co dobre szybko sie kończy i tak w miłej i serdecznej atmosferze dobiegł końca „Bal Wszystkich Świętych”. Pozostały zdjęcia, wspomnienia uczestników oraz nadzieja, że w następnych latach to niezwykłe wydarzenie będzie kontynuowane w coraz liczniejszym gronie błogosławionych i świętych.

Emilian Baor